Dow Filmtec NF270-400 Nanofiltration Membrane
up to 14,700 GPD replacement nanofiltration membrane element
Specifications:
Membrane Type:Polyamide Thin-Film Composite (TFC)
Maximum Operating Temperature:113F (45C)
Maximum Operating Pressure:600 psi (41 bar)
Maximum Pressure Drop:15 psi (1.0 bar)
Maximum Feed Flow Rate:70.0 gpm (15.9 m3/hr)
pH Range, Continuous Operation:2-11***
pH Range, Short-Term Cleaning:1-12* (30min)
Maximum Feed Silt Density Index:5 SDI
Free Chlorine Tolerance:<0.1 ppm**
Permeate Flow Rate:*MgSO4: 12,500GPD (47.3 m3/day)
CaCl2: 14,700 GPD (55.6 m3/day)
Stabilized Salt Passage:MgSO4: <3%
CaCl2: 40-60%
*Permeate flow and salt passage based on the following test conditions: 500 mg/l CaCl2, 70 psi (0.48 MPa), 77F (25C) and 15% recovery. 2,000 mg/l MgSO4, 70 psi (0.48 MPa), 77F (25C) and 15% recovery. Flow rates for individual elements may vary +/-15%.
***Maximum temperature for continuous operation above pH 10 is 95F (35C).
Filmtec NF270-400 Nanofiltration Membrane
Dimensions:
   A: 40.0" (1,016mm)
   B: 1.5" (38mm)
   C: 7.9" (201mm)